Badania geotechniczne – co to jest – budowa domu to wieloetapowa inwestycja, która wymaga dużej ilości planowania. Na każdym z nich zdarza się wiele trudności, ale ostatecznie przy odpowiednim finansowaniu można doprowadzić cały proces do szczęśliwego końca.
Wszystko jednak musi się rozpocząć jeszcze zanim łopata zostanie wbita po raz pierwszy. Problematyczna w tej sytuacji jest przede wszystkim potrzeba załatwienia dużej ilości dokumentacji. Jednym z elementów całego procesu jest wykonanie badań geotechnicznych gruntu.
Geologia górnicza prowadzi do uzyskania odpowiedzi na wiele kwestii. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda to badanie oraz w jakim celu jest robiona. Geologia złożowa jest nieco inną nauką, ale jednak to właśnie na tej podstawie osiągnięto dużą ilość wiedzy, która teraz jest przydatna w architekturze.
Geologia kopalin pozwala na pobranie oraz analizę poszczególnych próbek gruntu i na tej podstawie możemy wywnioskować wiele kwestii. Jakie informacje można osiągnąć na tej podstawie? W jakim celu w ogóle prowadzone są badania?
W jakim celu wykonywane są badania geotechniczne gruntu?
Po pierwsze warto w ogóle przedstawić, po co w ogóle wykonywane są te badania. Przede wszystkim są one dowodem na to, że w późniejszym czasie dom zostanie posadowiony w kontrolowanych warunkach. Jakie są z tego korzyści? Najważniejszą kwestią jest to, że dom nie będzie się osuwał. Ewentualne zagłębianie się fundamentów może prowadzić do pękania ścian. Po drugie badania geotechniczne są wykonywane, żeby uzyskać pozwolenie na budowę domu. Nie jest to jednak kwestia tak oczywista, ponieważ o ile prawo rzeczywiście wymaga dołączenia tego dokumentu, o tyle w praktyce bywają w tej kwestii rozbieżności.
Wynika to z trudności w jednoznacznej interpretacji tego prawa. Pojawiają się więc dwie najważniejsze kwestie. Pierwszą z nich są korzyści odnośnie posadowienia budynku na stabilnym podłożu, a drugą są kwestie prawne. Pamiętajmy, że informacja o niestabilnym gruncie może sprawić, że architekt zaproponuje inne rozwiązanie fundamentów (np. stopę fundamentową) i tym zwiększy stabilność całej konstrukcji.
Na czym polegają badania geotechniczne gruntu?
Po drugie warto odpowiedzieć, w jaki sposób w ogóle są one wykonywane. Badania złożowe przyczyniły się do znaczącej poprawy wiedzy odnośnie tego tematu. Wszystko jednak musi rozpocząć się od samego pobrania próbek. Odbywa się to zazwyczaj poprzez wykonanie trzech odwiertów. Oczywiście możemy ich wykonać więcej i wtedy teren będzie dokładniej sprawdzony.
Kwestie formalne sprawiają jednak, że trzy odwierty przekazują wystarczającą informację. Jednocześnie z praktycznego punktu widzenia również jest to skuteczne. Najczęściej próbki pobierane są z trzech narożników domu. Na tej podstawie można interpolować wyniki na pozostałej powierzchni.
Geolog górniczy na podstawie uzyskanych wyników jest w stanie przedstawić informacje na temat stabilności podłoża, ale jest to uproszczenie, które najlepiej zrozumieć. Mówiąc jednak dokładnie, uzyskane zostają informacje o składzie chemicznym gruntu, jego nośności czy warunkach wodnych.
Kiedy wykonać badanie geotechniczne gruntu?
Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania geotechnicznego gruntu jeszcze przed zakupem działki. W takiej sytuacji będziemy wiedzieć, czy rzeczywiście możemy interesować się budową domu na danym terenie. To nie jest tak, że zły grunt całkowicie wyeliminuje możliwości budowy. Problematyczne jest jednak to, że trzeba więcej pieniędzy wydać na odpowiednie usadowienie budynku.
Bardziej stabilne fundamenty są przecież droższe. Z drugiej strony każdy zrozumie, że osoba, która nie ma jeszcze pewności, że będzie budować dom na danym terenie, nie chce w ten teren inwestować kilkuset złotych. Nie jest to więc oczywiste, ale geologia złożowa może dać odpowiedzi na wiele pytań. Przed budową domu musimy jednak wykonać badanie geotechniczne.
Jak wybrać firmę wykonującą badania geotechniczne?
Przede wszystkim powinniśmy wybierać firmy, które mają już przeprowadzonych wiele inwestycji, które zakończyły się sukcesem. Powinniśmy również podjąć decyzję o tym, ile wykonać odwiertów. Już wcześniej wspomnieliśmy, że wykonanie trzech odwiertów będzie wystarczająca. Powinniśmy również sprawdzić sam zakres badań. Uzyskanie wyników jest ważne z punktu widzenia dokumentacji, ale jednak warto wyciągnąć z tej sytuacji jak najwięcej. Koszt wykonania bywa zróżnicowany i nie trzeba nikogo przekonywać, że to również jeden z głównych czynników wyboru.
Podsumowanie, czyli czym jest badanie geotechniczne?
Badanie geotechniczne gruntu pozwala określić specyfikę danego terenu. Pozwala to nam uzyskać ważne informacje na temat, czy dane miejsce jest bezpieczne do budowy domu. Brak wykonania tej analizy może prowadzić do przyszłych problemów. Pierwszym z nich jest osuwanie się fundamentów, a rezultatem jest możliwe pękanie ścian.
Podczas wykonania badań geotechnicznych początkowo wykonywane są odwierty i najczęściej zaleca się zrobienie trzech sztuk. Na tej podstawie geotechnicy tworzą analizy laboratoryjne. Ostatecznie możemy uzyskać informacje choćby o składzie chemicznym gruntu czy warunkach wodnych na danym terenie. Badania geotechniczne przede wszystkim są wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę. Należy jednak traktować je szerzej i rzeczywiście na nich skorzystać.