Zdrowie

Na czym polega wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej?

Niekiedy problemy natury ginekologicznej, z którymi się zmagamy wykraczają poza możliwości lekarza tej specjalności. Wtedy do akcji wkracza zwykle endokrynolog.

Czym zajmuje się endokrynolog?

Endokrynolog jest osobą zajmująca się badaniem hormonów i zwalczaniem dolegliwości związanych z ich nieprawidłowym wydzielaniem w naszym ciele. Z uwagi na fakt, że wiele problemów, z którymi zgłaszamy się do ginekologa ma podłoże hormonalne (może to być na przykład nieregularna miesiączka), często spaja się kompetencje tych dwóch specjalistów w ramach tzw. poradni endokrynologii ginekologicznej.

Z jakimi problemami można iść do poradni endokrynologii ginekologicznej?

W większości przypadków odwiedziny w gabinecie endokrynologii ginekologicznej zostaną nam zasugerowane przez naszego ginekologa podczas wizyty kontrolnej. Jeśli jednak zależy nam na samodzielnym wybraniu się do typu poradni, to istnieje wiele przyczyn, z którymi warto się tam zgłosić.

Problemy z miesiączką (nieregularność cyklu miesiączkowego czy bolesne objawy mu towarzyszące) mogą mieć często związek z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów. Wśród młodszych pacjentek ważnym objawem kwalifikującym do wizyty w poradni endokrynologii ginekologicznej jest nienaturalne spóźnianie się pierwszego okresu (lub jego wystąpienie w wyjątkowo młodym wieku).

Nieprecyzyjnie działająca gospodarka hormonalna organizmu może także objawiać się przewlekłym zmęczeniem lub sennością.

Na czym polega wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej?

Wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej nie różni się w dużym stopniu od kontrolnej wizyty u zwyczajnego ginekologa. Jej pierwszym elementem jest oczywiście rozmowa z pacjentką, mająca na celu zapoznanie lekarza z towarzyszącymi jej dolegliwościami.

Po zakończeniu konwersacji z endokrynologiem rozpoczyna się badanie, którego rezultat pozwala określić poziom hormonów w naszym organizmie. Złożone jest ono z dwóch części: zewnętrznej, polegającej na ocenie wyglądu naszego ciała przez lekarza (zgodnie z wyznacznikami, takimi jak owłosienie) oraz wewnętrznej, która bazuje na pobraniu próbki krwi i przeprowadzeniu jej analizy.

Kolejnym stadium wizyty jest zwykle tradycyjne badanie ginekologiczne, dokładnie takie, jakie znamy z odwiedzin u ginekologa. W niektórych przypadkach może być także konieczne wykonanie dodatkowej inspekcji za pomocą ultrasonografu, a także przeprowadzenie badania piersi.

Dopiero po zakończeniu tych wszystkich czynności lekarz endokrynolog jest w stanie zreferować nam swoje wnioski z naszej wizyty i ewentualnie zaproponować sposób leczenia.